انواع پوست و روش های مراقبت

انواع پوست و روش های مراقبت

 سوال مهمی که در ابتدای این مقاله مطرح می شود این است که آیا نوع پوست خود و روش های مراقبتی آن را می دانید؟

بسیار مهم است که انواع پوست را بشناسید و بدانید که پوست شما از کدام نوع است و بعد از آن روش های مراقبتی پوستی مخصوص آن نوع را یاد بگیرید و به کار ببندید.

 پس یکبار برای همیشه نوع پوست خود را بشناسید.

در فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی محصولات پوستی بسیاری مخصوص پوست های چرب، پوست های خشک و پوست های حساس برای فروش عرضه می شود اما از کجا بدانیم کدام محصول برای پوست ما مناسب است؟

دکتر "لزلی بومن" متخصص پوست و نویسنده ی کتاب " راه حل های پوستی" می گوید: بسیاری از افراد در مورد نوع پوست خود و اینکه از انواع چرب ، خشک و یا حساس است دچار اشتباه می شوند. نوع پوست ممکن است در طول زمان و به دلایلی مثل شرایط آب و هوایی، تغییرات هورمونی و رژیم های غذایی تغییر کند و شما هم در تشخیص نوع پوست خود دچار اشتباه شوید.

به طور کلی 5 نوع پوست وجود دارد:

پوست چرب

پوست خشک

پوست حساس

پوست ترکیبی

پوست نرمال

(برخی معتقدند پوست نرمال و حساس باید در یک طبقه بندی قرار گیرند)

1-پوست چرب

پوست در حالت عادی یک روغن طبیعی ترشح می کند تا رطوبت خود را نگه دارد اما در پوست های چرب این ترشح بیش از حد انجام می شود بخصوص در پوست هایی که منافذ بزرگتری دارند. هرچه منافذ پوستی بازتر باشند ، غدد چربی بیشتر می شوند و در نتیجه چربی بیشتری ترشح می کنند.

به طور کلی پوست های چرب، منافذ پوستی بازتری دارند، پوست براق و نسبتا ضخیم است و گاهی نقاط سیاه، آکنه و جوش های سر سیاه و سرسفید روی آن دیده می شود.

چربی  در این نوع  پوست بیشتر روی گونه ها و ناحیه ی تی   ( T-zone )یعنی پیشانی، بینی و چانه ترشح می شود.

 

اگر پوست شما هنگام استفاده از مرطوب کننده ها و یا تقریبا هر چیز دیگری که استفاده میکنید تاول می زند، شما مستعد داشتن یک پوست چرب هستید.

افراد داری پوست چرب برای پیدا کردن یک ضدآفتاب که احساس سنگینی و چسبندگی به پوست آن ها ندهد معمولا دچار مشکل هستند. اگر پوست شما چرب است نباید از کرم ها و مرطوب کننده های سنگین که یک لایه ضخیم روی پوست ایجاد می کنند استفاده کنید اما این بدان معنی نیست که به کلی آبرسانی به پوست را قطع کنید. پوست های چرب هم ممکن است دچار خشکی شوند چرا که چربی و آب دو چیز متفاوت هستند.

متخصصان پوستی متعقدند باید پوست های چرب را بعد از شستشو با شوینده های مخصوص بصورت روزانه و ماسک ها چند بار در هفته، با اسید هیالورونیک و محصولاتی که حاوی این ماده هستند مرطوب نگه داشت. اسید هیالورونیک بدون اینکه یک لایه چربی روی پوست به جا بگذارد، رطوبت پوست را حفظ می کند.

متخصصان به افراد دارای پوست چرب توصیه می کنند اگر صبح و در طول روز از کرم مرطوب کننده صرفنظر می کنید و استفاده از آن را به شب موکول میکنید مشکلی ندارد اما به هیچ وجه در هنگام صبح و در طول روز استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید. 

2-پوست خشک

اولین مشخصه ی بارز پوست های خشک این است که اغلب کدر و بی روح به نظر می رسند.

کدر بودن پوست های خشک به این علت است که غالبا با لایه ای  از سلولهای مرده ی پوستی پوشیده شده اند.
این سلول های مرده که به اصطلاح شاخی شده گفته می شوند، نور را در جهات مختلف منعکس کرده و پوست را خشن نشان می دهند در حالی که اگر آبرسانی به پوست به درستی صورت گرفته و پوست سطحی صاف داشته باشد، نور در یک جهت منعکس شده و پوست درخشان به نظر می آید.

عوامل زیادی در خشکی پوست دخیل هستند مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب، دوش آب داغ و لک شدن بیش از حد پوست به دلیل استفاده ی زیاد از محصولاتی مانند سالیسیلیک اسید یا گلیکولیک اسید.

هم چنین با افزایش سن به لطف تغییرات هورمونی پوست به طور طبیعی خشک می شود.

گرچه واضح به نظر می رسد اما اگر شما مستعد خشکی پوست هستید مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که آبرسانی  مرتب به پوست را فراموش نکنید و آن را هیدراته نگه دارید.

آبرسانی به تنهایی می تواند پوست را جوان تر، پرتر و درخشان تر نشان دهد.

متخصصان توصیه می کنند جهت جلوگیری از خشکی پوست، از دوش آب داغ و استفاده از شوینده های خیلی قوی که حاوی سولفات هستند اجتناب کنیم چرا که باعث تحریک بیشتر پوست می شوند.

وقتی بحث استفاده از کرم مرطوب کننده به میان می آید، پوست خشک می تواند به جای کرم های مرطوب کننده ی سبک یا ژل، کرم های سنگین  که حالت خامه ای دارند را بیشتر تحمل کند.

افراد با پوست خشک باید بطور مرتب در صبح و شب از کرم مرطوب کننده استفاده کنند و کرم ضدآفتاب را فراموش نکنند.

برای استفاده از پاک کننده ها باید پاک کننده های ملایمی را انتخاب کرد که دارای رتینول و باکوچیول، گلیسرین، روغن میوه ها و سورفاکتانت های ملایم هستند و به آبرسانی و جوان سازی پوست خشک کمک می کنند.

3- پوست حساس

دکتر بومن معتقد است پوست های حساس مستعد التهاب هستند.

افراد با پوست حساس ممکن است دچار آکنه، آکنه رزاسه، التهاب های پوستی تماسی که نوعی بثورات قرمز و خارش دار هستند، شوند. پوست های حساس به خصوص مستعد سوزش و لک شدن هستند.

افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است نسبت به برخی محصولات پوستی واکنش شدیدتری نشان دهند به همین دلیل باید از محصولات مراقبتی و حتی آرایشی استفاده کنند که ترکیبات سنگینی نداشته باشند.

برای مثال افراد مبتلا به آکنه نباید از ماده ی "ایزوپروپیل میریستات" که یک ماده ی محبوب در نرم کننده های مو است استفاده کنند. افراد با پوست حساس برای جلوگیری از تحریک پوست باید از از اصطکاک، گرمای شدید و محرک هایی مثل الکل و استرس دوری کنند.

از نظر متخصصان پوست حساس با پوست خشک همپوشانی دارد یعنی هرچیزی که در پوست حساس التهاب ایجاد می کند ممکن برای پوست خشک هم مشکل ساز باشد.

پوست حساس لزوما یک نوع پوست دایمی نیست بلکه ممکن است در مواردی پیش بیاید که بیش از حد لایه برداری می کنید یا از محصولاتی با ترکیب های سنگین که باعث لک شدن می شوند استفاده می کنید.

در بیشتر مواقع اگر محصولات پوستی مناسب استفاده کنید متوجه می شوید که بر خلاف نظر شما پوست حساس نیست و شما دچار اشتباه شده اید.

افرادی که پوست حساسی دارند بهتر است روز را با سرم های پوستی آبرسان شروع کنند که سبک هستند و یک لایه ی سنگین روی پوست به جا نمی گذراند و محصولاتی که  مانع از دست دادن رطوبت پوست در طول روز می شوند.

4-پوست ترکیبی

تعریف جهانی دقیقی برای پوست ترکیبی وجود ندارد، برخی متخصصان پوست معتقدند این نوع پوست در طبقه بندی انواع پوست مانند پوست چرب یا خشک قرار نمی گیرد.

این نوع پوست با تغییر فصل تغییر می کند. یعنی پوست در تابستان چرب است و در زمستان خشک است. در این نوع پوست بیشتر در ناحیه ی T چربی ترشح می شود و گونه ها خشک و یا نرمال هستند و گاهی اطراف دهان خشک و یا روغنی هستند.

اگر احساس می کنید پوست شما در ناحیه تی چرب تر است بهتر است محصولات مخصوص پوست چرب را در آن نواحی یعنی بینی و پیشانی استفاده کنید.

همچنین بسته به میزان خشکی و یا چربی پوست در فصول مختلف سال می توانید محصولات متناوب را نیز استفاده کنید.

برای این نوع پوست بهتر است از پاک کننده هایی استفاده کنید که حاوی اسید هیالورونیک اسید است که رطوبت پوست را بدون احساس چربی حفظ می کند.

5- پوست نرمال یا طبیعی

مانند پوست ترکیبی ارائه ی یک تعریف برای پوست نرمال دشوار است، در واقع می توان گفت پوست نرمال پوستی است که بدون ایجاد فشار زیاد، میتواند اغلب تغییرات را تحمل کند.

متخصصان اعتقاد دارند پوست طبیعی به  طور کلی پوستی سالم و هیدراته است.

 

پوست های نرمال، سبوم کافی را که یک نوع چربی است که از غدد چربی ترشح می شود ایجاد می کنند که باعث می شود آبرسانی کافی به پوست انجام شود و میزان چربی پوست تعدیل شود. بنابراین پوست نرمال پوست چربی است که به اندازه ی کافی سبوم ترشح می کند. پوست نرمال فرد به فرد متفاوت است و این افراد باید از پاک کننده های پوستی استفاده کنند که سبک باشند و به راحتی آلودگی و آرایش را از پوست پاک کنند. هم چنین مرطوب کننده های بدون چربی که حاوی ویتامین B5 هستند برای پوست های نرمال مناسب هستند.

در پایان این مقاله انتظار می رود بیشتر با پوست خود و روش های مراقبتی آن آشنا شده باشید.

نظرات بازدیدکنندگان