گام به گام برق انداختن خانه

گام به گام برق انداختن خانه

همان طور که در فصل بهار همه چیز نو و شاداب می شود و طبیعت نوید زندگی می دهد، بنابراین خانه تکانی منزل با خانه تکانی دل همراه است و همین که همه سعی می کنند به استقبال خوبی ها بروند و به دید و بازدید یکدیگر بپردازند، این خود به نوعی تحول درون محسوب می شود. 

با این راهنمایی گام به گام که ما در اینجا برایتان توضیح داده ایم به راحتی می توانید به خانه تکانی و تمیز کردن خانه‌تان بپردازیدو با آمادگی کافی به استقبال روزهای زیبای بهاری بروید.

1. سقف های خانه
شاید در طول یک سال گذشته با دقت به سقف ها گوشه و کنار آن ها توجه نکرده باشید و این غفلت تان سبب شده تا تار عنکبوت یا دود بخاری روی سقف ها یا اطراف لوسترها جا خوش کنند.

2. شستشوی دیوارها
برای این کار نیاز به یک برس دسته بلند دارید. اگر رنگ دیوارها قابل شستشوست، محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی مایع سفیدکننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید. هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم مترمربع). مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند.

3. شستشوی پنجره ها
نصف فنجان آمونیاک کف دار ( که نوع خاصی از آمونیاک است ) ، 1 پیمانه الکل ، 1 قاشق چای خوری از مایع ظرفشویی و 1 لیتر آب را با یکدیگر ترکیب کرده و به کمک آن به راحتی پنجره‌ها را بشورید.

4. پرده‌ها
اگر پرده ها کثیف بودند که باید آنها را بدهید بیرون تا برایتان کاملا تمیز بشورند  در غیر این صورت می توانید خودتان آنها را فقط دقایقی در یک نرم کننده قرار داده و بیرون آورید تا گرد و غبار آن هم از بین برود. 

5. لامپ ها و لوسترها
ابتدا مطمئن باشید که لامپ کاملا خنک است و دستتان هم خشک است. با استفاده یک پارچه بدون پرز گرد و غباری که روی لامپ ها نشسته را به راحتی تمیز کنید. برای تمیز کردن لوسترها و یا لامپ های سقفی ازنردبان استفاده کنید. برای تمیز کردن لامپ های بسیار کثیف ، به آرامی پارچه را با سرکه مرطوب کنید و لامپ را با آن تمیز کنید.  

6. تابلوها و بخاری
تابلوها اگر قابلیت آن را دارند که با پارافین تمیز و براق کنید . بخاری، شوفاژ را با یک دستمال نم دار و برس دسته بلند بین پره های رادیاتور یا بخاری را پاک کنید. 

7. درب های کشویی وآهنی
ابتدا با کمک یک مسواک خشک آشغال هایی که در درزهای آن قرار گرفته را خارج می کنید و سپس شلنگ آب را روی آن می گیریم و بعد از آنکه خیس شد با کمک یک اسفنج آن را تمیز می کنید. 

8. شستشوی سطوح
برای شستن سطوح شامل قاب دور تا دور درب ها و دیوارها، فقط مقداری مایع ظرفشویی را در یک سطل آب گرم بریزید و به کمک یک اسفتج نرم این سطوح را تمیز کنید. 

9. تمیز کردن فرش ها
بهترین روش برای شستن فرش ها این است که آن ها را به شرکت های معتبر قالی شویی بسپارید.در غیر این صورت ، شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید به این ترتیب که در مرحله اول باید از یک جاروبرقی با مکش بالا استفاده کنید و گرد و غبار را از لا به لای تاروپود فرش خود بیرون بکشید، سپس برای درست کردن محلول شست و شو حتما از آب ولرم  و شامپو فرش هایی که با درصد پایین خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک هستند و از برس هایی با بافت نرم  استفاده کنید.

10. تمیز کردن زیر مبلمان  و وسایل
باید فرش آن جا را جمع کنید و آنها را به جلو یا عقب هل دهید و زیر آنها را کاملا تمیز کنید. برای وسایل آشپزخانه که دور تا دور دیوار می باشد تا آنجایی که می توانید آنها را به جلو بکشید و با شلنگ آب زیر آنها را بشورید.

11. تمیزکردن مبلمان
مبلمانی که روکش آنها چرم یا مخمل است را با کمک یک برس پارچه ای تمیز کنید و سپس روی آن را جارو بزنید اما برای مبلمان چوبی با استفاده از نصف قاشق چای خوری روغن زیتون و نصف  پیمانه سرکه یا آبلیمو را در یک بطری اسپری پلاستیکی ریخته و به خوبی آن را تکان داده ، سپس آن را روی مبل زده و به کمک یک پارچه آن را تمیز کنید.

12. مرتب کردن اتاق ها
ابتدا باید درهم و برهمی و بی نظمی اتاق ها را از بین ببرید. برای این کار یک جعبه اختصاص دهید برای وسایلی که می خواهید آنها را بفروشید ، دیگری برای چیزهایی که می خواهید برای کمک مالی به دیگران هدیه دهید ، و یک کیسه زباله برای دور ریختن یکسری وسایل و در آخر وسایلی را هم که لازم دارید را مرتب در جاهای مخصوصشان بچینید.

13. تمیز کردن کمدها
در حال حاضر که دیگر هوا رو به گرمی می رود باید لباس‌های زمستانی اتان را جمع کنید ودستکش، پالتو ، چکمه و... را در یک کیسه قرار داده و در جای دیگری قرار دهید که در دسترس نباشد تا به این ترتیب در کمد ها فضای کافی برای لباس‌های بهاری داشته باشید. 

14. تمیز کردن اتاق خواب
ابتدا متکاها و تشک های درون کمد را در آورید و سپس پتوها، تشک، پارچه ی روی تخت، بالش های روی تخت  و فرش یا قالیچه ی اتاق را بشویید.

15. تمیز کردن سرویس های بهداشتی و حمام
یک سری وسایل قدیمی آنرا تغییر دهید و آنها را دور بریزید. تمیز کردن قفسه ها ی داخل حمام و دیگر سرویس های بهداشتی، شستشوی پرده ها و آسترها باید پنجره ها و درب ها و دیوارهای سرویس های بهداشتی را بشورید.

 16. تمیز کردن آشپزخانه
در ابتدا باید داخل کابینت ها و دکور ها و قفسه های آشپزخانه را تمیز کنید. سپس روی کابینت ها و یا بازسازی وعوض کردن آنها و  قوطی ادویه جات، وسایل دکوری آشپزخانه، یخچال و فریزر را تمیز کنید.

 17. کف خانه
اگر لکه های عمیقی روی کاشی‌ها یا کف خانه وجود دارد، از مخلوط وایتکس و پودر جوش شیرین یک خمیر درست کنید و با دستکش آن را روی لکه ها بگذارید. بعد از دقایقی با کمک کاردک و یک دستمال آن را از بین ببرید.

نظرات بازدیدکنندگان