تاریخ انتشار: 96-11-19 13:11:22 پنج شنبه
(171)

آیا عاشق هستیم؟

آیا عاشق هستیم؟

عشق واقعی در خوشحال و خوشبخت کردن شخص دیگری، بدون هیچ چشم داشتی است. تصور کنید من به شما می گویم عاشقت هستم، بهت لبخند میزنم، عاشقانه باهات صحبت می کنم و حتی شاید گاهی بی مناسبت برایت کادو می گیرم. بی شک از آن لذت خواهی برد همانطوری که من انتظارش را دارم. 5 دقیقه بعد به اتاق دیگری می روم و کاری اشتباه را آنجا می بینم و با خشم انگشتم را به سویت نشانه می روم و داد میزنم این کارو تو کردی؟

اون احساس بزرگی که 5 دقیقه قبل بهت داشتم ، با وارد شدن به اتاق ناپدید شد؟ همه ی ما تجربه این لحظات را داشته ایم. برای بسیاری از ما این یک الگو در کل زندگی است. این نوع عشق بسیار ناامیدکننده و ناخوشایند است. عشقی که با کار اشتباهی که شخصی که دوستش داریم انجام داده است ناپدید می شود، عشقی که با انتظاراتمان از شخص مقابل بنا نهاده ایم، یک عشق ناامیدکننده و ناخوشایند است.

تنها یک عشق است که شادی و خوشحالی را به ما هدیه می دهد و آن عشق بی قید و شرط است. اگر نتوانیم کسی را بی قید و شرط دوست داشته باشیم در واقع عاشق نیستیم و تنها از عشق تقلید اشتباه می کنیم. عشق بی قید و شرط بسیار متفاوت تر از آن عشقی است که ما در زندگی خود میشناسیم.

مشخصه های عشق واقعی

1-عشق به معنای خداحافظی با انتظارات است.

همه ی ما دوست داریم مردم آنطوری رفتار کنند که می پسندیم، ما دوست داریم آنها مهربان باشند، زرنگتر باشند و ... اینها انتظارات جاه طلبانه ی ما از آنها است. انتظارات ما الزاماتی برای دوست داشتن بقیه است. اما عشق واقعی انتظاری ندارد. به سادگی و شخص را آن طور که هست "دوست دارد" .

2-عشق نقش قربانی ندارد و دیگران را سرزنش نمی کند.

عشق اجازه می دهد دیگری با تو همسفر شود بدون آنکه دنیای شخصی تورا از تو بگیرد.

3-عشق یعنی رها کردن

عشق مالکیت نمی شناسد، همانطور که می گویند" کسی که دوستش دارید را رها کنید اگر به سوی شما بازگشت او شما را دوست دارد". عشق به شما آزادی می دهد، عشق واقعی بال پرواز شما را به زور نمی گیرد و له نمی کند، و در صورت خواست شما ، شما را آزاد می گذارد.

4-عشق هیچ جایی برای حسادت ندارد

همانند قانون مالکیت، عشق هیچ گونه سنخیتی با حسادت ندارد. به تصور بسیاری از ما اگر نسبت به عزیزانمان حس حسادت را نداشته باشیم آنها را دوست نداریم. عشق به شما این اعتماد به نفس را می دهد اگر کسی خوشحال است شما موجب خوشحالی او هستید.

5-عشق جایی برای ترس ندارد

شما می توانید تمام احساساتتان را دریک حلقه قرار دهید، در یک طرف حس خوب عاشقی و لذت بردن از عشق و ....و در طرف دیگه حس ترس از عشق، نفرت، حسادت ، حرص...

6-عشق نیاز ندارد اما دلش می خواهد

یکی از چیزهایی که ما همیشه می کوشیم به کودکانمان بیاموزیم تفاوت بین خواستن و نیاز داشتن است. نیاز داشتن کسی بر پایه ی ترس است. شما می ترسید بدون آنها نتوانید زندگی کنید پس به آنها نیاز دارید و این ترس با عشق سنخیت ندارد. اما خواستن کسی باعث می شود شما او را آزاد بگذارید تا اگر خواست برود.

7-عشق تنها احساس نیست، عمل است

همه ی ما تمایل شدیدی به معتاد شدن به احساسات خوبمان داریم. به همین دلیل وقتی عاشق هستیم می خواهیم آن حس خوب را برای همیشه داشته باشیم. اما بعد از مدتی آن هیجان اولیه کمرنگ می شود البته نه به این خاطر که دیگر عاشق نیستیم بلکه به این دلیل که چیز جدیدی وجود ندارد. در اینصورت فقط به اینکه او می داند دوستش دارم بسنده نکنید ، کاری بکنید.

8-عشق بی قید و شرط است

کلمه ی بی قید و شرط به این معنی است که هیچ انتظاری نداریم و هیچ محدودیتی ایجاد نمی کنیم، اما متاسفانه انسانها در مورد این مسئله از عشق ، خوب نیستند. عشق واقعی یعنی پذیرفتن آن شخص همانطوری که هست، بدون آنکه برای تغییرش تلاش کنیم.

9-عشق نیاز به توجه دارد

وقتی مردم عاشق می شوند فکر می کنند دیگر همه چیز کافی است، اما اگر عاشق کسی هستید نیاز دارید به او توجه کنید. در عشق واقعی از اینکه به کسی که دوستش دارید توجه می کنید لذت می برید.

10-نحوه ی بیان و پذیرش عشق بسیار متنوع است

راه های زیادی برای بیان و نشان دادن عشق وجود دارد، مثلا بیان دوستت دارم، هدیه دادن، گذراندن وقت با او، لمس کردن و.... اما آنچه مهم است پیدا کردن زبان عشق قابل درک کسی که دوستش دارید و بیان عشق با زبانی که او می شناسد، است.

11-عشق به شما احساس خوب می دهد نه بد

عشق واقعی جایی برای حسادت، ترس، حرص، نفرت و ... ندارد اگر این احساسات را در رابطه ی خود احساس می کنید عاشق نیستید.

 

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
برچسپ ها

فروش ویژه

تولید کننده‌ها

نماد اعتماد الکترونیکی

نشان ملی ثبت

logo-samandehi